Element dekoracyjny - Plac manerwowy Tor Modlin

Obserwacja codziennego drogowego życia pokazuje, że zbyt często na drodze bezpieczeństwo i rozsądek przegrywają z młodością i źle pojmowaną pewnością siebie ale także z przesadnym zaufaniem do „doświadczenia” które zbyt często przeobraża się z niebezpieczną rutynę.

Grupa kierowców w wieku 18-24 lata charakteryzuje się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. W poprzednim roku byli oni sprawcami 5 113 wypadków, co stanowi 18,6% wypadków powstałych z winy tych kierujących, zginęło w nich 428 osób, a 6 734 zostały ranne. Z drugiej strony z danych statystycznych wynika, że grupa kierowców w wieku powyżej 55 roku życia także charakteryzuje się jednym z najwyższych wskaźników liczby uczestnictwa w zdarzeniach drogowych, zwłaszcza jako niechronieni użytkownicy dróg.

Z inicjatywy Samorządu Województwa Mazowieckiego, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie wraz z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej przeprowadził bezpłatne szkolenia profilaktyczne kierowców zaliczających się do wspomnianych powyżej grup uczestników ruchu drogowego.

Widząc potrzebę wsparcia kierowców, którzy niedawno zdobyli uprawnienia do kierowania pojazdami a także wychodząc naprzeciw oczekiwaniom seniorów skorzystaliśmy z wiedzy psychologa i doświadczenia wykwalifikowanych instruktorów doskonalenia techniki jazdy. Instruktorzy z Toru Modlin wraz z psychologiem transportu, przeprowadzili cykl szkoleń teoretycznych i praktycznych w celu podniesienia świadomości zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom w ruchu drogowym.

Szkolenia spotkały się z wielkim zainteresowaniem, a my potwierdziliśmy, że każda grupa wiekowa potrzebuje szkoleń, które byłyby dla nich wsparciem, dla zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.