Szanowni Państwo,

informujemy, że w dniach od 27 czerwca do 6 lipca 2022 roku zawieszone zostaje kursowanie tramwajów do krańca Żerań Wschodni.

Powyższe ograniczenia powodują brak bezpośredniego połączenia z wykorzystaniem linii 4 (linia kończy bieg na pętli Annopol) oraz 41 (linia zawieszona) do Miejsca Egzaminowania Odlewnicza.

Prosimy o zapoznanie się z komunikatem ZTM Warszawa dotyczącym zmian w komunikacji oraz uwzględnienie powyższych ograniczeń w planowaniu Państwa podróży na egzamin w Miejscu Egzaminowania Odlewnicza.

Na fotografii: Mazowieckie Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Modlinie

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie w dniach 10.06 oraz 11.06.2022 roku organizuje bezpłatne szkolenie dla osób ubiegających się o wydanie karty rowerowej, którzy nie są uczniami Szkoły Podstawowej. Powyższe szkolenie obejmuje dwudniowe darmowe zajęcia przygotowujące do egzaminu na Kartę rowerową, zgodnie z poniższą informacją:

 1. w dniu 10.06.2022 roku w godzinach 8.00 – 14.30 zostaną przeprowadzone zajęcia teoretyczne (6 godzin) – z zakresu wiedzy o ruchu drogowym oraz umiejętności udzielania i zachowania podczas udzielania pierwszej pomocy uczestnikom wypadków drogowych - zajęcia odbędą się w siedzibie WORD w Warszawie przy ul. Odlewniczej 8 (Sala na III piętrze budynku) - po zakończeniu szkolenia, około godziny 14.35 odbędzie się egzamin teoretyczny dla osób przeszkolonych podczas którego obecny musi być nauczyciel lub rodzic lub dorosły opiekun osoby szkolonej/egzaminowanej;
 2. w dniu 11.06.2022 roku w godzinach 10.00 – 12.00 zostaną przeprowadzone zajęcia praktyczne (2 godziny) - z zakresu wiedzy technicznej oraz doskonalenia umiejętności jazdy rowerem - zajęcia odbędą się na terenie Mazowieckiego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Modlinie przy ul. Thommee 1a (MC BRD położone jest vis a vis Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin w Modlinie), na miejscu dostępne będą rowery, kamizelki odblaskowe i kaski, można będzie również korzystać ze swojego sprzętu - po zakończeniu szkolenia, około godziny 12.05 odbędzie się egzamin praktyczny dla osób przeszkolonych podczas którego obecny musi być nauczyciel lub rodzic lub dorosły opiekun osoby szkolonej / egzaminowanej*.

W celu dokonania zapisu na szkolenie należy osobiście lub przez upoważnioną osobę dostarczyć do WORD w Warszawie ul. Odlewnicza 8, II piętro, pokój 203 i/lub 216 oryginały:

  1. wypełnionego, zgodnie z uwagami w nim zawartymi, przez rodzica lub opiekuna oraz nauczyciela / wychowawcę Arkusza zaliczeń, który można pobrać ze strony WORD z zakładki Karta rowerowa.
  2. podpisanego na tylnej stronie zdjęcia o wymiarach 45mm x 35mm.

* W razie braku możliwości osobistego dostarczenia oryginałów wyżej wymienionych dokumentów przed rozpoczęciem szkolenia, dopuszcza się przesłanie zeskanowanego Arkusza zaliczeń drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz dostarczenie oryginałów dokumentów najpóźniej w dniu szkolenia. Osoby, które nie dostarczą powyższych dokumentów nie zostaną dopuszczone do szkolenia.

Na zajęcia należy zabrać ze sobą Legitymację szkolną.

Na fotografii: Godło Województwa Mazowieckiego

Ogłoszenie o Zmianie Przepisów Uchwały Antysmogowej Dla Mazowsza

Powietrze w naszym regionie jest zanieczyszczone, szczególnie w sezonie grzewczym. To duże zagrożenie dla naszego zdrowia, życia i środowiska. Oddychanie obecnym w dymie benzo(a)pirenem może okazać się zabójcze, ponieważ przyczynia się do powstania wielu chorób, w tym nowotworów. Aby poprawić jakość powietrza wprowadzono uchwałę antysmogową i wszyscy mieszkańcy Mazowsza są zobowiązani do przestrzegania jej postanowień od 11 listopada 2017 r.

Smog stale nie daje za wygraną. Od 2018 r. Główny Inspektor Ochrony Środowiska wydał ponad 270 powiadomień o wystąpieniu dni smogowych oraz ryzyku ich wystąpienia. Dlatego uchwała antysmogowa została znowelizowana . Nowe przepisy weszły w życie 14 maja 2022 r.

Jakie zmiany nas czekają?

Już za nieco ponad rok, od 1 października 2023 r. nie będzie można palić węglem w urządzeniach grzewczych na terenie m.st. Warszawy. W dalszej kolejności zakaz palenia węglem zacznie obowiązywać mieszkańców gmin z terenu powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego oraz wołomińskiego, czyli z obszaru NUTS2 – warszawskiego stołecznego.

Kotły na paliwa stałe spełniające wymogi ekoprojektu uruchomione do 1 czerwca 2022 r. mogą być używane do końca ich żywotności na terenie m. st. Warszawy oraz gmin wchodzących w skład powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego oraz wołomińskiego. Jeżeli uruchomisz kocioł na paliwo stałe spełniający wymogi ekoprojektu po 1 czerwca 2022 r. nie będziesz mógł palić w nim węglem od 1 października 2023 r. w Warszawie, a od 1 stycznia 2028 r. w gminach z terenu powiatów z NUTS2 – warszawskiego stołecznego.

Co równie istotne na terenie całego województwa mazowieckiego nowobudowane budynki, jeżeli będą w zasięgu sieci ciepłowniczej i będzie możliwe ich podłączenie do niej, nie będą mogły być ogrzewane paliwami stałymi (np. węglem, drewnem czy pelletem). Przepis będzie dotyczył tylko nowych budynków, dla których wystąpienie z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie nastąpi po 1 stycznia 2023 r.

Pomoc finansowa

Na wymianę kotłów oraz ocieplenie budynku można otrzymać dofinansowanie z krajowego programu Czyste Powietrze lub z gminnego programu dotacyjnego (jeżeli istnieje). Dotacje gminne i z programu Czyste Powietrze można łączyć. Można także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Program Czyste Powietrze oferuje dotacje do 69 000 zł. Poziom dofinansowania uzależniony jest od dochodów wnioskodawcy oraz wybranego źródła ciepła i wynosi od 30 do 90% inwestycji. W ramach Programu możliwe jest uzyskanie dotacji do wymiany pozaklasowych kotłów i pieców na węgiel, pellet i drewno na nowoczesne źródła ciepła, montaż odnawialnych źródeł energii oraz docieplenie budynków jednorodzinnych (ocieplenie ścian i stropów, wymiana okien i drzwi).

W czasie, gdy ceny wszystkich nośników energii (gaz, prąd, węgiel, drewno opałowe, itd.) drastycznie wzrosły, inwestycja w ocieplenie budynku oraz wymianę źródła ciepła na nowoczesne urządzenie, zużywające mniej paliwa, jest najlepszym sposobem na obniżenie rachunków.

Nie zwlekaj! Skorzystaj z dotacji, płać mniej za ogrzewanie i nie zanieczyszczaj powietrza!

Warto wiedzieć

Przestrzeganie przepisów uchwały antysmogowej będzie kontrolowane. Użytkowanie niedozwolonych urządzeń grzewczych i niedozwolonego opału może zostać ukarane mandatem do 500 zł, a w przypadku dalszego łamania przepisów sprawa może zostać skierowana do sądu. Możliwa grzywna to nawet 5 000 zł!

Plakat Głosuj w Budżecie Obywatelskim Mazowsza (treść alternatywna w tekście artykułu)

Szanowni Państwo.

Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim Mazowsza.

Głosowanie będzie trwało w dniach od 8 do 30 czerwca 2022 r.

 

W jaki sposób głosowac?

Jak głosować na projekty w Budżecie Obywatelskim Mazowsza?

 1. Wejdź na platformę bom.mazovia.pl i kliknij przycisk „Głosuj online".
 2. Uzupełnij swoje dane: imię, nazwisko, miejscowość, powiat, numer telefonu komórkowego.
 3. Wybierz jeden projekt z puli ogólnowojewódzkiej.
 4. Wybierz jeden projekt z puli podregionalnej.
 5. Wpisz kod weryfikacyjny, który został wysłany na podany numer telefonu.
 6. Zagłosuj.
 7. Wypełnij ankietę - będzie nam bardzo miło.

Pamiętaj

 • Głosować mogą wszyscy mieszkańcy województwa mazowieckiego;
 • głosowanie jest bezpłatne;
 • głosowanie jest prowadzone wyłącznie on-line;
 • można zagłosować tylko jeden raz;
 • można zagłosować tylko na 2 projekty: jeden z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z puli podregionalnej
 • w puli podregionalnej można oddać głos na projekt z dowolnego podregionu;
 • do oddania głosu konieczny jest telefon komórkowy;
 • jeden numer telefonu może posłużyć do głosowania dla maksymalnie trzech osób

Więcej informacji na bom.mazovia.pl/

Ulotka BOM Glosowanie - Jak głosować (tekst alternatywny zawarty w ulotce powyżej)

Szanowni Państwo,
informujemy, że ze względu na organizację obowiązkowych zajęć dla egzaminatorów w ramach ustawowych „Warsztatów doskonalenia zawodowego dla egzaminatorów”, w dniach 19-21 maja 2022 ograniczona będzie dostępność usług oferowanych przez WORD Warszawa.

W związku z powyższym w dniach szkolenia zmianie ulegają godziny pracy Miejsc Egzaminowania:

 • 19 maja 2022 (czwartek) - Miejsce Egzaminowania Odlewnicza (realizacja egzaminów, Biuro Obsługi Klienta - Zapisy) pracować będzie w godzinach 600 - 1400, pozostałe Miejsca Egzaminowania tj. Okęcie oraz Bemowo pracować będą normalnie.
 • 20 maja 2022 (piątek) - Biura Obsługi Klienta pracować będą w godzinach 700 - 1500. Nie będą w tym dniu realizowane egzaminy w żadnym z trzech Miejsc Egzaminowania.
 • 21 maja 2022 (sobota) - nie będą realizowane egzaminy na prawo jazdy oraz nie będą prowadzone zapisy na egzaminy w żadnym z trzech Miejsc Egzaminowania.

Za wynikłe z tego powodu utrudnienia i niedogodności serdecznie przepraszamy.

Szanowni Państwo, Klienci WORD Warszawa.

Informujemy, że w dniach od 30 kwietnia 2022 (sobota) do 3 maja 2022 (wtorek) WORD w Warszawie będzie nieczynny. Nie będą prowadzone egzaminy i zapisy na egzaminy w żadnym z Miejsc Egzaminowania, nie będzie też pracować Administracja Ośrodka.

Szanowni Klienci,

w dniach 16.04.2022 (Sobota Wielkanocna) - 18.04.2022 (Poniedziałek Wielkanocny) WORD Warszawa będzie nieczynny, nie będą realizowane egzaminy na prawo jazdy oraz nie będą prowadzone zapisy na egzaminy.

Życzenia Świąteczne - Wielkanoc 2022

W dniu 6 kwietnia 2022 roku miało miejsce otwarcie zrewitalizowanej strefy egzaminacyjnej w Miejscu Egzaminowania Odlewnicza.

Odświeżeniu i dostosowaniu do obecnych standardów organizacji przestrzeni biurowej poddano tak pomieszczenie Biura Obsługi Klienta jak i pomieszczenia przeznaczone dla egzaminatorów oraz kadry dbającej o sprawny przebieg pracy wydziału odpowiedzialnego za organizację i realizację procesu egzaminowania.

Specjalnie dla naszych klientów uruchomiliśmy zlokalizowane w holu głównym dwa informatyczne kioski z pomocą których można zapoznać się z ofertą WORD w Warszawie a także, dzięki współpracy w firmą Image, testowo zdać próbny egzamin teoretyczny.

Uprzejmie informujemy, że od dnia 4 kwietnia 2022 roku, działając w oparciu o podstawie § 17  ust. 2  rozporządzenia  ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez  egzaminatorów oraz wzorów  dokumentów  stosowanych  w  tych  sprawach (Dz. U. z 2019 r. poz. 1206 ze zmianami), WORD w Warszawie wznawia przeprowadzanie egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii A, A1, A2 i AM.

Termin egzaminu można ustalić od dnia 14 marca 2022 roku.

Serdecznie zapraszamy.

Na fotografii: Mazowieckie Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Modlinie

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie w dniach 21.03 oraz 26.03.2022 roku organizuje bezpłatne szkolenie dla osób ubiegających się o wydanie karty rowerowej, którzy nie są uczniami Szkoły Podstawowej. Powyższe szkolenie obejmuje dwudniowe darmowe zajęcia przygotowujące do egzaminu na Kartę rowerową, zgodnie z poniższą informacją:

 1. w dniu 21.03.2022 roku w godzinach 8.00 – 14.30 zostaną przeprowadzone zajęcia teoretyczne (6 godzin) – z zakresu wiedzy o ruchu drogowym oraz umiejętności udzielania i zachowania podczas udzielania pierwszej pomocy uczestnikom wypadków drogowych - zajęcia odbędą się w siedzibie WORD w Warszawie przy ul. Odlewniczej 8 (Sala na III piętrze budynku) - po zakończeniu szkolenia, około godziny 14.35 odbędzie się egzamin teoretyczny dla osób przeszkolonych podczas którego obecny musi być nauczyciel lub rodzic lub dorosły opiekun osoby szkolonej/egzaminowanej;
 2. w dniu 26.03.2022 roku w godzinach 11.00 – 13.00 zostaną przeprowadzone zajęcia praktyczne (2 godziny) - z zakresu wiedzy technicznej oraz doskonalenia umiejętności jazdy rowerem - zajęcia odbędą się na terenie Mazowieckiego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Modlinie przy ul. Thommee 1a (MC BRD położone jest vis a vis Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin w Modlinie), na miejscu dostępne będą rowery, kamizelki odblaskowe i kaski, można będzie również korzystać ze swojego sprzętu - po zakończeniu szkolenia, około godziny 13.05 odbędzie się egzamin praktyczny dla osób przeszkolonych podczas którego obecny musi być nauczyciel lub rodzic lub dorosły opiekun osoby szkolonej / egzaminowanej*.

W celu dokonania zapisu na szkolenie należy osobiście lub przez upoważnioną osobę dostarczyć do WORD w Warszawie ul. Odlewnicza 8, II piętro, pokój 203 i/lub 217 oryginały:

  1. wypełnionego, zgodnie z uwagami w nim zawartymi, przez rodzica lub opiekuna oraz nauczyciela / wychowawcę Arkusza zaliczeń, który można pobrać ze strony WORD z zakładki Karta rowerowa.
  2. podpisanego na tylnej stronie zdjęcia o wymiarach 45mm x 35mm.

* W razie braku możliwości osobistego dostarczenia oryginałów wyżej wymienionych dokumentów przed rozpoczęciem szkolenia, dopuszcza się przesłanie zeskanowanego Arkusza zaliczeń drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz dostarczenie oryginałów dokumentów najpóźniej w dniu szkolenia. Osoby, które nie dostarczą powyższych dokumentów nie zostaną dopuszczone do szkolenia.

Na zajęcia należy zabrać ze sobą Legitymację szkolną.