Tym razem w szkoleniu kierowców którzy ukończyli 55 rok życia uczestniczyli mieszkańcy  z gminy Raciąż.

Samorząd województwa mazowieckiego dostrzegając niepokojący wzrost zdarzeń drogowych z udziałem osób starszych przystąpił do realizacji innowacyjnego projektu z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego skierowanego do tej grupy społecznej. Policyjne statystyki dotyczące wypadków z udziałem seniorów jednoznacznie wskazują potrzebę podjęcia zdecydowanych działań oraz poszukiwania nowej formuły szkleń.

Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez kształtowanie prawidłowych postaw oraz uświadomienie zagrożeń wynikających z uczestnictwa w ruchu drogowym.

 

Podczas sześciogodzinnego szkolenia teoretyczno-praktycznego, realizowanego przez doświadczonych psychologów transportu i instruktorów techniki jazdy, uczestnicy zapoznali się m.in. ze specyfiką ruchu drogowego w Polsce, oceną czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu z uwzględnieniem różnych substancji psychoaktywnych, a także wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych na organizm człowieka ze szczególnym uwzględnieniem sprawności psychofizycznej kierowcy. W trakcie zajęć praktycznych seniorzy doświadczyli wpływu prędkości na drogę hamowania na różnego rodzaju  nawierzchniach, przekonali się jak na koncentrację działa rozmowa przez telefon lub z pasażerem i na jakich zasadach działają systemy wspomagające kierowcę w samochodzie. Uczestnicy szkolenia nauczyli się jak bezpiecznie prowadzić samochód, jakich elementów nie można ignorować siedząc za kierownicą oraz dlaczego tak ważne są techniki obserwacji i przewidywanie, utrzymywanie odpowiednich odległości od pozostałych uczestników ruchu czy dbanie o stan techniczny pojazdu. Na te i wiele innych pytań Seniorzy otrzymali odpowiedź podczas zajęć z jazdy defensywnej.

seniorzy Raciaz