Ostatnie Aktualności
-
20.11.2024
-
12.11.2024
-
06.11.2024
-
04.11.2024
-
27.10.2024
-
30.09.2024
-
16.09.2024
-
12.09.2024
-
06.09.2024
-
06.09.2024
Media o nas - BRD24.pl - Mazowsze ma program dla seniorów za kółkiem.
Mazowsze ma program dla seniorów za kółkiem. Doskonalą umiejętności na Torze Modlin.
Jazda z instruktorami doskonalenia techniki jazdy i wykłady na temat tego jak zmieniają się predyspozycje za kierownicą kiedy osiągamy wiek senioralny – tak kierowcy powyżej 55 roku życia z Mazowsze doskonalili swoje umiejętności za kierownicą podczas szkolenia organizowanego przez mazowiecki samorząd i Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Szkolenia są bezpłatne.
Uczestnicy szkolenia musieli się zatrzymać przed przeszkodą w postaci fontanny wodnej. Fot. brd24.pl
– Było trochę stresu za kierownicą, zwłaszcza kiedy instruktor zadawał coraz wyższą prędkość z którą mamy jechać, ale z jego pomocą wszystkie ćwiczenia udało się wykonać. Po raz pierwszy jechałam też samochodem z automatyczną skrzynią biegów – opowiada Elżbieta Krawczyk, jedna z uczestniczek szkolenia.
W ćwiczeniach na Torze Modlin – profesjonalnym Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy – udział wzięło 50 seniorów w wieku powyżej 55 roku życia. Za kierownicę wsiedli z instruktorami doskonalenia techniki jazdy. Wykonywali ćwiczenia na płycie poślizgowej, na którą najeżdżali z różną prędkością. Musieli zatrzymywać się przed przeszkodą w formie fontann wodnych. – Na torze przeszkodą są fontanny, ale na drodze to mógłby być inny pojazd, pieszy, albo rowerzysta – wyjaśniał uczestnikom instruktor.
Dzięki temu zadaniu uczestniczący w nim kierowcy mogli sobie uświadomić jaka będzie droga ich hamowania jeśli będą jechać w trudnych warunkach z dużą prędkością. Inne zadanie praktyczne polegało na jeździe po okręgu poślizgowym czyli tzw. wiecznym zakręcie.
Ćwiczenia na tzw. wiecznym zakręcie. Fot. brd24.pl
– Jazda na torze była dla mnie ważnym przeżyciem. Mogliśmy sprawdzić się w sytuacjach trudnych jak jazda między pachołkami na czas, a nawet ekstremalnych jak poślizg, wpadnięcie w wodę przy wyskakujących nagle przeszkodach. Instruktorzy mówili nam co robić, jak się zachować i do tego się stosowaliśmy. Uważam, że takie ćwiczenia pomogą każdemu, kto znajdzie się w podobnej sytuacji na drodze. Ruch jest coraz większy, jeździ się coraz trudniej. Często jeżdżę samochodem do Radomia, w którym jest coraz większy ruch, nawet w godzinach południowych – mówi Marcin Kuliński, jeden z uczestników szkolenia.
Do przyjazdu na Tor Modlin Marcin Kuliński zachęcił seniorów ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. – Informację o takim wydarzeniu dostaliśmy od wójta. Nie wszyscy mieli na tyle odwagi, by tu przyjechać. Bali się, że może będą musieli stanąć do jakiegoś egzaminu. 15 osób nie dało jednak wiary tym plotkom i przyjechało do Modlina. Jesteśmy zadowoleni i teraz do wzięcia udziału w kolejnym szkoleniu będziemy namawiać innych – deklaruje Kuliński.
Osoba starsza nie musi rezygnować z jazdy
Poza jazdą na torze seniorzy wzięli udział w zajęciach z neuropsychologiem. – Uczestnikom takich zajęć przekazuję informacje dotyczące zmian w systemie nerwowym u osób, które przekroczyły pewien wiek, ich mniejszych możliwości. Siedząc za kierownicą musimy się z tym liczyć, nie możemy tego bagatelizować, wypierać. Nie oznacza to jednak, że od razu mamy rezygnować z jazdy w ruchu drogowym. Wszystko zależy od tego jak jesteśmy sprawni, racjonalni i czy jesteśmy w stanie pohamować swoje młodzieńcze zapędy. Młodość to dynamika, wiek dojrzały powinien oznaczać dla kierowcy rozsądek, rozumu i mądrości – mówi Waldemar Chromiński, neuropsycholog, psycholog transportu, który poprowadził zajęcia dla seniorów podczas szkolenia na Torze Modlin.
Podczas szkolenia seniorzy wzięli udział w zajęciach z neuropsychologiem. Fot. brd24.pl
Kierowcy odpowiadali na pytania prowadzącego, dyskutowali, dzielili się własnymi doświadczeniami. – Zauważam wśród uczestników niezbyt wysoką świadomość jeśli chodzi o zmiany zachodzące wraz z wiekiem – zwraca uwagę Waldemar Chromiński. – Większość uczestników sądzi, że mają tę samą sprawność co niegdyś. To, że na drodze seniorzy postrzegani są jako mniej sprawni kierowcy uważają za krzywdzące. Nie jest to jednak ocena krzywdząca, bo wraz z wiekiem na jezdni reagujemy nieco wolniej. Seniorzy mają jednak do tego prawo. Nie możemy wymagać od nich takiego samego zachowania jak od młodych. Powinniśmy edukować młodzież, by szanowała starszych kierowców.
Mazowsze szkoli grupy większego ryzyka
Specjalne szkolenia dla seniorów to efekt tego, że samorząd mazowiecki wytypował grupy uczestników ruchu drogowego, z którymi związane jest większe ryzyko. By podnieść poziom bezpieczeństwa na terenie województwa lokalne władze postanowiły przygotować specjalny program szkoleniowy dla tych grup.
Seniorzy wykonywali ćwiczenia na Torze Modlin pod opieką instruktorów doskonalenia techniki jazdy. Fot. brd24.pl
W przypadku szkoleń dla seniorów współpracuje ze sobą Mazowieckie Centrum polityki Społecznej i sześć Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego.
– Patrząc na statystyki wypadków z ostatnich lat wyraźnie widzimy, że grupy seniorów dotyczy wyższe ryzyko. 1/3 ofiar wypadków drogowych w Polsce to seniorzy – wynika z danych policji za 2018 r. – mówi Tomasz Matuszewski, zastępca dyrektora WORD Warszawa i członek Mazowieckiej Rady BRD. – Seniorów na drodze jest coraz więcej. Nastąpiły zmiany w konstrukcjach pojazdów. Są coraz bardziej dynamiczne, ciche, wyposażone w coraz bardziej zelektronizowane systemy. Nie idzie to w parze z naturalną dla wieku utratą predyspozycji jeśli chodzi o wzrok, słuch, czas reakcji, zdolności przetwarzania informacji. Zależało nam by szkolenia miały konkretny wymiar praktyczny. Wcześniej szkolenia dla seniorów zawierały tylko cześć teoretyczną, choć też bardzo ważną. W przypadku tej propozycji senior wsiadając do samochodu z instruktorem doskonalenia techniki jazdy ma szansę doświadczyć tego o czym może wie, ale nie do końca rozumie: czasu reakcji, pełnego panowania nad samochodem, właściwej obserwacji, pozycji ciała na siedzeniu, która z wiekiem zaczyna być trudniejsza – wylicza zastępca dyrektora WORD Warszawa.
W tej edycji odbędzie się 15 takich szkoleń dla seniorów. Udział w nich jest bezpłatny. W pierwszym spotkaniu udział wzięli kierowcy w wieku powyżej 55 roku życia, którzy mieszkają na obszarze działania radomskiego WORD. – Osoby, które chciałyby wziąć udział w takim szkoleniu zapraszamy do zgłaszania się do WORD-ów działających na terenie ich miejsca zamieszkania – wskazuje Tomasz Matuszewski.
Zdradza też, że niebawem z podobnych szkoleń już niebawem będą mogli skorzystać najmłodsi kierowcy w wieku 18-24 lata.
Agnieszka Niewińska
Materiał powstał we współpracy z portalem