Egzaminatorka WORD Warszawa podczas egzaminu uratowała kandydata na kierowcę. Mężczyzna stracił przytomność podczas manewru na wzniesieniu. Samochód zatrzymał się na ścianie garażu. W akcji ratunkowej pomógł defibrylator, który warszawski WORD zakupił kilka lat temu

egzaminatorka

Anna Wolan, egzaminatorka WORD Warszawa do reanimacji kierowcy wykorzystała defibrylator. Fot. brd24.pl

W środę po godz. 18 w ośrodku WORD Warszawa przy ulicy Odlewniczej do egzaminu na prawo jazdy przystąpił 60-letni mężczyzna. Wsiadł do egzaminacyjnej ciężarówki na placu manewrowym i wjechał na wzniesienie.

– Kierowca zjechał z górki. Krzyczałam żeby się zatrzymał, ale nie reagował na polecenia. Samochód zatrzymał się na ścianie garażu. Kiedy otworzyłam drzwi samochodu okazało się, że kierowca nieprzytomny leży na kierownicy – opowiada Anna Wolan, egzaminatorka WORD. Wraz z innymi egzaminatorami, którzy byli akurat na placu manewrowym wyciągnęła kierowcę z samochodu i przystąpiła do reanimacji. Najpierw własnoręcznie, później za pomocą defibrylatora, w który wyposażony jest ośrodek egzaminacyjny WORD Warszawa. – Jesteśmy przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy, także przy użyciu defibrylatora, ale ratowanie kogoś a ćwiczenia na fantomie to zupełnie inne emocje – przyznaje Anna Wolan. Egzaminatorką jest od 15 lat.

Egzaminowanego mężczyznę zabrała karetka, udało się go uratować.

defibrylator word

WORD Warszawa wyposażył ośrodki egzaminacyjne w defibrylatory już w 2016 r. Fot. brd24.pl

Rafał Grodzicki kierownik Wydziału Szkoleń i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego WORD w Warszawie zwraca uwagę, że egzaminatorzy WORD muszą być przygotowani do tego, by w razie potrzeby udzielić pomocy ubiegającym się o prawo jazdy. – Do egzaminu podchodzą osoby w różnym wieku – także starsi, w różnym stanie psychofizycznym, o różnym stanie zdrowia. Przy takim poziomie stresu jakiego doświadczają podczas egzaminu zawsze coś może się wydarzyć – podkreśla Rafał Grodzicki.

Warszawski WORD już w 2016 r. wyposażył wszystkie ośrodki egzaminacyjne w defibrylatory. W ośrodku na Odlewniczej został wczoraj użyty po raz pierwszy. Po akcji ratowniczej wrócił na swoje miejsce. – To nie jest sprzęt obowiązkowy, ale warto żeby takich defibrylatorów było jak najwięcej – dodaje Rafał Grodzicki.

Agnieszka Niewińska

Materiał powstał we współpracy z portalem.

BRD24 logo

Szanowni klienci, informujemy że od dnia 25 lutego 2019 do Państwa dyspozycji jako pojazd egzaminacyjny dostępny będzie CITROEN JUMPY SPACE TOURER który wraz z przyczepą Niewiadów B3500 stanowić będzie zespół pojazdów przeznaczony do realizacji egzaminów praktycznych w w ramach kategorii B+E oraz B96 prawa jazdy.

Poniżej prezentujemy podstawowe informacje o nowym zestawie pojazdów egzaminacyjnych oraz kilka zdjęć nowego pojazdu

 • silnik czterosuwowy, 4-cylindrowy, o zapłonie samoczynnym o poj. skokowej: 1499 cm3 i mocy: 75 kW (100 KM),
  manualna sześciobiegowa skrzynia biegów,
  wymiary (długość / szerokość / wysokość):
  - samochód: 4959 / 1920 /1899 mm,
  - przyczepa: 4180 / 1920 / 2050 mm,
  masa (własna / rzecz. całkowita / dop. całkowita):
  - samochód: 1660 / - / 2745 kg,
  - przyczepa: 370 / 940 / 1400 kg.

 

Egzaminatorzy WORD Warszawa w ramach akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” poprowadzili zajęcia dla dzieci i młodzieży w niewielkiej miejscowości Kąty na Mazowszu. Uczniowie wzięli udział w trzech panelach o bezpieczeństwie i otrzymali pakiety odblasków. O zajęcia prosiła rada rodziców zaniepokojona o bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły

Na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego w Modlinie działa już nowoczesny kompleks szkoleniowy w którym odbywać się będą szkolenia dla nauczycieli chcących zdobyć nowe lub podnieść już posiadane kompetencje zawodowe w zakresie przedmiotu wychowania komunikacyjnego. W Centrum prowadzone tez będą zajęcia dla uczniów chcących uzyskać konieczną wiedzę do bezpiecznego zachowania się w ruchu tak jako pieszy użytkownik dróg ale także jako młody rowerzysta, zdając egzamin na kartę rowerową.

Zajęcia prowadzone będą z użyciem nowoczesnych, multimedialnych technik prezentowania wiedzy co pozwoli na efektywne przekazywanie materiału szkoleniowego korzystając z faktu iż jeden obraz potrafi powiedzieć więcej niż tysiące słów.

Po zdobyciu wiedzy teoretycznej przyjdzie czas na nabycie praktycznych umiejętności poruszania się po drogach publicznych. Na specjalnie zaprojektowanym torze, symulującym rzeczywistą drogę z mnogością skrzyżowań, znaków, świateł, młody adept rowerowego życia będzie mógł w bezpiecznym środowisku nauczyć się mądrego i bezpiecznego współkorzystania z drogi z innymi uczestnikami ruchu drogowego.

Zgłoszenia dla grup zorganizowanych, bądź pytania prosimy kierować na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub telefonicznie pod numerem telefonu: (22) 59-76-765.

Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież, nauczycieli oraz miłośników rowerów do bezpłatnego korzystania z infrastruktury Mazowieckiego Centrum BRD w Modlinie.

 

Szanowni Klienci,

w dniu 24 grudnia 2018 (Wigilia) WORD Warszawa będzie nieczynny, nie będą realizowane egzaminy na prawo jazdy oraz nie będą prowadzone zapisy na egzaminy. Nie będzie też pracować Administracja ośrodka.

W dniach 27.12.2018 - 29.12.2018 WORD Warszawa będzie czynny w godzinach 700 - 1500.

Administracja ośrodka pracuje w dniach 27 - 28 grudnia 2018 normalnie, tj. w godzinach 800 - 1600.

W dniu 31.12.2018 WORD Warszawa będzie nieczynny, nie będą realizowane egzaminy na prawo jazdy oraz nie będą prowadzone zapisy na egzaminy. Nie będzie też pracować Administracja ośrodka.