Szanowni Państwo, Klienci WORD Warszawa.

informujemy, że w dniu 15 lipca 2017 roku wszystkie nasze Miejsca Egzaminowania będą nieczynne.

Nie będą realizowane egzaminy oraz nie będą prowadzone zapisy na egzaminy.

Za wynikłe utrudnienia serdecznie przepraszamy.

Wywiad ukazał się w portalu brd24.pl, zapraszamy do lektury.

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu, nieustąpienie pieszemu na przejściu, niezastosowanie się do sygnalizacji – to najczęstsze błędy na egzaminach praktycznych na prawo jazdy. To także najczęstsze przyczyny wypadków na polskich drogach – mówi Dariusz Marek Szczygielski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie.

Łukasz Zboralski: Są wakacje. To czas, gdy w Polsce zwiększa się liczba wypadków. Powodują je głównie młodzi kierowcy. Jakie oni popełniają najczęściej błędy podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy? Z czym mają kłopot? Bo może potem to przekłada się na ich zachowanie na drodze?

Dariusz Marek Szczygielski: Najczęstsze błędy popełniane na egzaminie państwowym są tożsame z przyczynami wypadków na polskich drogach. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznakowanym przejściu dla pieszych czy też niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej – to najczęstsze przyczyny niepowodzenia na egzaminie praktycznym w ruchu drogowym, a także najczęstsza przyczyna wypadków ze skutkiem śmiertelnym, które mają miejsce na naszych drogach.
Niewielkie doświadczenie w prowadzeniu pojazdu przekłada się na nieprawidłową ocenę sytuacji na drodze, a brak wyobraźni na nieumiejętność przewidywania skutków swoich zachowań. Umiejętność prawidłowej oceny odległości i prędkości pojazdów, uwzględnienie zachowania innych kierujących czy też prawidłowa taktyka jazdy przychodzą z czasem wraz liczbą przejechanych kilometrów.

Na jakie elementy powinni więc szkolący kierowców położyć większy nacisk?

Egzamin na prawo jazdy jest ostatnim elementem procesu zdobywania uprawnień do samodzielnego poruszania się po drogach publicznych. Podczas egzaminu praktycznego sprawdzane są umiejętności w zakresie zgodnego z przepisami, bezpiecznego, sprawnego i nieutrudniającemu innym uczestnikom ruchu poruszania się pojazdem. Instruktor prowadzący szkolenie powinien szczególną uwagę zwracać właśnie na te elementy i przygotowywać kandydata na kierowcę do samodzielnej, bezpiecznej jazdy oraz samodzielnego podejmowania decyzji. Nie można też zapominać o empatii do innych kierujących i kulturze jazdy, której brak często widzimy na naszych drogach.

Spory odsetek kandydatów na kierowców nie zdaje też testów teoretycznych na prawo jazdy. Z czym mają problem?

Egzamin teoretyczny składa się z pytań opisowych sprawdzających wiedzę a także ze scenariuszy i wizualizacji, w których kandydat na kierowcę powinien wykazać się umiejętnością podejmowania właściwych decyzji podczas jazdy w ruchu drogowym. Pytania generowane są w czasie rzeczywistym, w związku z czym nie można powrócić do poprzednich pytań, a czas na udzielenie odpowiedzi jest ograniczony. To te elementy egzaminu teoretycznego sprawiają największą trudność przyszłym kierowcom.

Co jeszcze możemy zrobić, by świeży kierowca wyruszający na trasy, był jak najlepiej do tego przygotowany? Widać np. że jazda po autostradach sprawia Polakom pewien kłopot – chyba nie do końca wiedzą, jak się na nich zachowywać, jaki utrzymywać odstęp od poprzedzających pojazdów.

Proces edukacji tak zwanego młodego kierowcy nie kończy się na zdaniu egzaminu państwowego. Przed nim jest jeszcze wiele nauki i nabierania doświadczenia. Świadomość faktu, że nie jest się jeszcze świetnym kierowcą, powinna im towarzyszyć jeszcze przez wiele setek kilometrów.
Ale nie tylko oni powinni czuć respekt przed ruchem drogowym. My wszyscy „doświadczeni kierowcy” powinniśmy zdawać sobie sprawę, że zmienność sytuacji, warunków atmosferycznych, nieodpowiedzialne zachowanie kierujących i wiele innych czynników może doprowadzić do sytuacji,
w której od naszego doświadczenia, prawidłowego i odpowiedzialnego zachowania oraz wiedzy będzie zależało bezpieczeństwo nasze, naszych bliskich i innych uczestników ruchu drogowego.

rozmawiał Łukasz Zboralski

Od 1 lipca w ME Odlewnicza znów dostępne będą egzaminy realizowane pojazdem SKODA Fabia.

Rusza konkurs pn. „Młodzież promuje bezpieczeństwo”, którego organizatorem jest województwo mazowieckie we współpracy z Mazowiecką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Przedsięwzięcie kierowane jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Mazowsza. Dotyczy propagowania bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym poprzez stosowanie przepisów i dobrych praktyk na drodze.

Będzie polegał na przygotowaniu:

  1. filmu dotyczącego promowania bezpiecznych zachowań na drodze oraz zdobywania uprawnień do kierowania pojazdami:
    • kategorii AM prawa jazdy – uczniowie szkół gimnazjalnych,
    • kategorii B lub B1 prawa jazdy – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych;
  2. projektu aplikacji na telefon dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym – uczniowie szkół gimnazjalnych.
    Kwalifikują się prace, których treść będzie zgodna z obowiązującymi przepisami Ruchu Drogowego i które zostaną dostarczone do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 26, 03-712 Warszawa, do 30 września 2017 r.

Nagrodami są bilety na 55. Rajd Barbórki, który odbędzie się 9 grudnia br. w Warszawie oraz zestawy poprawiające bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 78 kB, Dokument programu Microsoft Word
 

Szanowni Państwo,

informujemy, że ze względu na, organizowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w dniach 20-21 maja 2017, Egzamin Weryfikacyjny dla kandydatów na egzaminatorów i egzaminatorów osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym, Miejsce Egzaminowania Odlewnicza będzie nieczynne w dniu 20 maja 2017.

Natomiast ze względu na imprezę masową organizowaną przez Automobilklub Polski w dniu 20 maja 2017,  Miejsce Egzaminowania Powstańców Śląskich 127A (Bemowo) będzie nieczynne w dniu 20 maja 2017

 

W tym dniu tj. 20 maja 2017, w ME Odlewnicza oraz ME Bemowo, nie będą realizowane egzaminy oraz nie będą prowadzone zapisy na egzaminy.

 

Miejsce Egzaminowania Radarowa pracować będzie normalnie.

Za wynikłe z tego powodu utrudnienia i niedogodności serdecznie przepraszamy.